Język niemiecki — obdarzony wyjątkową melodią i głębokimi korzeniami kulturowymi — zdobywa coraz większą popularność w gronie poszukiwaczy nowych językowych wyzwań. To mowa, która otwiera przed nami drzwi do niezwykłego świata niemieckiej literatury, muzyki i historii.
Język hiszpański, będący drugim najpopularniejszym na świecie, zyskuje coraz większą wartość w dzisiejszym świecie. Z ponad 50 milionami użytkowników w samych Stanach Zjednoczonych i statusem języka oficjalnego w 22 krajach, staje się kluczowym narzędziem tak w biznesie, jak i w życiu codziennym.
O tym, że umiejętność posługiwania się językiem angielskim staje się kluczem do wielu możliwości, wiemy wszyscy. Podobnie jak i to, że angielski dziś po prostu znać trzeba. Jednak jak nabywać i doskonalić tę umiejętność w sposób przyjemny, niezobowiązujący i wolny od presji?
Nauka języka angielskiego to droga, nieustanna podróż, która rzadko się kończy. Osiągając określony poziom umiejętności, możemy przecież iść dalej, coraz głębiej zaglądając w nieznane zakątki tej fascynującej dziedziny. Gdy chcesz sprawdzić, co już potrafisz i na jakim poziomie biegłości jesteś, sięgnij po skalę CEFR — narzędzie stworzone specjalnie do określania umiejętności językowych.
Pisanie esejów to wyzwanie, niezależnie od poziomu edukacyjnego, i zwykle większości uczniów sprawia niemałe kłopoty, zwłaszcza na początku. Dylematy dotyczącego tego, jak zacząć esej, czym właściwie on jest i jak go napisać, to standardowe pytania, które pojawiają się, kiedy trzeba przystąpić do pracy.
Na przestrzeni ostatnich kilku lat język angielski na poziomie rozszerzonym był niekwestionowanym liderem wśród dodatkowych przedmiotów wybieranych przez uczniów. Rok 2023 nie przyniósł zmiany tego trendu, a wręcz potwierdził dominującą rolę tego języka w edukacji maturalnej.
Nauka języków, wyszukiwanie fraz i tłumaczenie fragmentów tekstów stało się dziś niezwykle łatwe. Dzięki narzędziu typu Translator Google poznanie brzmienia określonego zwrotu – i to w większości języków świata – jest na wyciągnięcie ręki, dostępne dla każdego, kto tylko dysponuje komputerem lub telefonem z dostępem do sieci.
Czy warto uczyć się hiszpańskiego? Z pewnością tak i to z wielu powodów. Przede wszystkim dlatego, że hiszpański to dziś jeden z najpopularniejszych języków na świecie, obok języka angielskiego i chińskiego.
Czy nauka języka angielskiego musi być trudna? Jak najlepiej do tego podejść, żeby efektywnie i w przyjemny sposób nauczyć się obcego języka? Metody i style nauczania mogą być bardzo różne.
Nauka języka angielskiego to przepustka na lepszą uczelnię oraz gwarancja dobrego stanowisko pracy. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na podejście do międzynarodowych egzaminów z tego języka.
Nauka nowego języka to zawsze ogromne wyzwanie, ale może być również doskonałą zabawą. Wszystko zależy od Twojego nastawienia i chęci, a także metody, którą wybierzesz. Obecnie masz wiele różnych możliwości, jeśli chodzi o naukę języka obcego. Możesz uczyć się na indywidualnych zajęciach z lektorem czy w grupie, wybierając zajęcia stacjonarne lub on-line.
Nauka hiszpańskiego to bezcenna inwestycja w rozwój osobisty i karierę, zważywszy na to, jak bardzo ten język rozpowszechniony jest na ziemskim globie. Wedle szacunków jest to drugi, po języku angielskim, najbardziej popularny język świata, biorąc pod uwagę zarówno osoby, dla których hiszpański jest językiem ojczystym, jak i te, które w drodze edukacji nabyły zdolność posługiwania się nim.
Od czego zacząć? Najlepiej od początku. Brzmi to banalnie, jednak przecież to prawda. Droga, którą zakończy praca licencjacka po angielsku, tak samo jak droga do innych celów, zaczyna się od pierwszego kroku.
Poznań położony jest w połowie drogi pomiędzy Berlinem i Warszawą. To tutaj krzyżują się międzynarodowe trasy wschód-zachód oraz północ-południe. W Poznaniu znajduje się również port lotniczy, który oferuje bezpośrednie połączenia z wieloma miastami w Europie i Azji. Trudno się więc dziwić, że miasto przyciąga wielu zagranicznych inwestorów i jest siedzibą sporej liczby międzynarodowych firm.
W XVIII i XIX wieku język francuski był językiem międzynarodowej dyplomacji i świata kultury. W całej Europie wykształceni ludzie posługiwali się na co dzień właśnie francuskim. Obecnie językiem międzynarodowej komunikacji stał się język angielski, ale to nie znaczy, że nie warto uczyć się francuskiego. W końcu język francuski jest jednym z najpiękniejszych języków świata i trzecim pod względem komunikacji międzynarodowej, po angielskim i hiszpańskim.
Chcesz studiować w Polsce w języku angielskim? Masz taką możliwość. Coraz więcej uczelni wprowadza kierunki, na których językiem wykładowym jest język angielski. Czy opłaca się rozpocząć takie studia? Co możesz dzięki temu zyskać i które kierunki rzeczywiście warto studiować w obcym języku?
Gdańsk to niezwykle atrakcyjna stolica województwa pomorskiego, która wraz z Gdynią i Sopotem tworzy aglomerację trójmiejską. To miasto o ponad 1000-letniej historii i jednocześnie nowoczesne centrum biznesowe oraz siedziba wielu międzynarodowych firm. Gdańsk to również ważne centrum uniwersyteckie i niezwykle bogaty rynek pracy.
W XVIII i XIX wieku język francuski był językiem międzynarodowej dyplomacji i świata kultury. W całej Europie wykształceni ludzie posługiwali się na co dzień właśnie francuskim. Obecnie językiem międzynarodowej komunikacji stał się język angielski, ale to nie znaczy, że nie warto uczyć się francuskiego. W końcu język francuski jest jednym z najpiękniejszych języków świata i trzecim pod względem komunikacji międzynarodowej, po angielskim i hiszpańskim.
Szczecin to stolica województwa zachodniopomorskiego i jednocześnie największe miasto regionu. Znane jest z licznych atrakcji turystycznych oraz ciekawych inicjatyw i sprzyjających warunków dla obsługi międzynarodowego biznesu. Co sprawia, że Szczecin przyciąga tylu inwestorów? Jaki jest klucz do sukcesu tego miasta?
Język niemiecki jest jednym z najczęściej używanych języków w Europie. To język narodowy w Niemczech, a urzędowy w Austrii, Szwajcarii, Liechtensteinie i Luksemburgu. Szacuje się, że po niemiecku porozumiewa się ponad 120 mln ludzi, a tylko w samym 2020 roku na naukę tego języka zdecydowało się ponad 20 mln osób. Również w polskich szkołach niemiecki jest częstym drugim językiem – licznie spotkać go można w programie szkół średnich, na uczelniach wyższych i w niektórych podstawówkach.
Nauka języka angielskiego może być doskonałym doświadczeniem i świetną przygodą. I Wyglądać często zupełnie inaczej, niż w szkolnej regule. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zajęcia z języka były twórcze, przyjemne i znacznie skuteczniejsze, niż w przeciętnej szkole, czy na studiach. Do tego potrzeba jednak nauczycieli nie byle jakich – osób z pasją i zaangażowaniem. Częściej niż w szkolnych murach, znajdziesz je w prywatnych placówkach i na indywidualnych zajęciach. Lekcje dedykowane uczniowi, potrafią być naprawdę efektywne.
Znajomość języka angielskiego to dziś podstawa. Nie dość, że przydaje się niemal na każdym kroku, to w dodatku otwiera drogę do kariery i znacznie zwiększa szansę na świetną pracę i ponadprzeciętne zarobki. Umiejętność porozumiewania się w języku angielskim jest jednym z podstawowych wymogów podczas rekrutacji na większość średnich i wyższych stanowisk, a w przypadku bardziej intratnych ofert – wręcz obligatoryjnym.
Język angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski, a ostatnio również rosyjski – tych języków uczymy się najchętniej. I to wcale nie bez powodu. Nie dość, że pomagają więcej rozumieć i lepiej się rozwijać, nawiązywać znajomości i zawierać przyjaźnie na całym świecie, to ich znajomość ma też wymiar czysto praktyczny. To języki, którymi władają największe potęgi polityczne, gospodarcze i ekonomiczne - dzięki nim zdobędziemy świetną pracę i zrobimy karierę, a co za tym idzie, znacząco poprawimy jakość swojego życia.
W obecnych czasach znajomość języków jest niczym szeroko otwarte drzwi do świata i kariery. Umożliwia podróże, kształcenie na światowej sławy uczelniach, świetną pracę w Polsce i za granicą, jest prognozą komfortowej przyszłości i niemal gwarantem ponadprzeciętnych zarobków. Tymczasem, jak pokazują statystyki, niemal 44 proc. Polaków zna tylko rodzimy język. Jeden na trzech z nas posługuje się językiem obcym, a tylko jeden na sto – trzema z nich.
Znajomość języka angielskiego to wielki przywilej, a we współczesnym świecie – niemal obowiązek. Uczymy się go od najmłodszych lat, by w wieku dorosłym korzystać z dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą znajomość tego języka. A korzyści jest naprawdę sporo. Począwszy od większej pewności siebie, lepszej pamięci i bujniejszego życia towarzyskiego, przez łatwość podróżowania po świecie i rozumienia odrębności kulturowych, po świetną pracę, wysokie stanowisko i wyższe zarobki.
Język hiszpański to drugi, zaraz po chińskim, najbardziej popularny język na świecie. Tuż po angielskim rządzi internetem, a tylko w USA posługuje się nim ponad 50 milionów ludzi. Jako że więcej niż 400 mln osób używa hiszpańskiego jako mowy ojczystej, a w 22 krajach posiada on status języka oficjalnego, jest coraz bardziej ceniony wśród pracodawców. Nauka hiszpańskiego i komunikacja w tym języku to doskonały sposób, by zaistnieć na intensywnie rozwijającym się rynku pracy. Znając go, będziesz w stanie porozumieć się aż z co dziesiątą osobą na świecie.
Intensywny kurs angielskiego przyda się wszędzie tam, gdzie potrzeba szybkich efektów. Już niebawem ważny egzamin, intratna propozycja pracy, a może niespodziewany wyjazd do obcego kraju? Intensywna nauka języka powinna pomóc uporać się z materiałem i wskoczyć na wyższy poziom biegłości językowej. Kilkanaście godzin zajęć miesięcznie, a nawet więcej – ożywi naukę i znacznie przyspieszy przyswajanie słówek, płynne stosowanie zasad gramatyki i doda swobody wymowie.